İPEK BULGUR’UN DOĞAL LEZZETİ MARDİN’DEN DÜNYAYA ULAŞIYOR

      Her bir kaşık bulgur, 4000 yıllık insanlık tarihinin hikâyesini taşır. Her bir kaşıkta aslında medeniyet ile gelişen mucizevi bir lezzeti tadarsınız. İnsanoğlunun göçebe hayattan yerleşik hayata geçerken buğdayı bulması ve sonrasında yumuşak ve sert buğday yetiştiriciliğine devam etmesi yemek kültürüne ekmeği ve buğday türü gıdaları kazandırmıştır. Bulgur da tam bu noktada ortaya çıkmış ve buğdayın tarihine şekil vererek insanlık tarihinde yerini almıştır.

      İpek Bulgur olarak bizim hikâyemiz ise 1990 yılında Mardin’de başladı. Mardin Ovası’nın lezzetini, modern teknoloji ile ürettiğimiz bulgurumuzla sofralara taşımayı amaçladık. Yıllara yayılan yatırımlarımız ile tesislerimizi son teknolojiye ulaştırırken Mardin Ovası’nın en kaliteli buğdaylarını işlemeye devam ettik. Ama her zaman en önemli değerimiz bize doğanın armağanı olan Mardin Ovası ve Mezopotamya güneşi oldu. Mardin Ovası demir ve mineral bakımdan zengin olduğundan bize hep altın buğdaylar verdi, bizde onu altın renkli bulgura dönüştürmeye devam ediyoruz.

       Anadolu mutfağının vazgeçilmezi, sofraların baş tacı bulgur bugün artık Anadolu’ya özgü bir besin olmaktan çıkıp, tüm dünya mutfaklarında ve sofralarında yerini almaya başladı. Hemen hemen bütün diyetisyenlerin listesinde yer alıyor, doktorlar tarafından öneriliyor ve besleyici özellikleri hakkında birçok araştırma yapılıyor. Yüksek besin değeri, sağlıklı yapısı ve lezzeti ile ayrı bir yere konuyor. Kısaca, altın renkli bulgur bugün altın çağını yaşıyor ve insanoğlunun beslenme geleceğine ışık tutuyor.

      İpek Bulgur olarak bu altın dönemin parçası olmaktan gurur duyuyor, bulguru da dünyaya yaymaya devam etmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Pilavlık bulgurdan aşurelik bulgura, şehriyeli bulgurdan köftelik bulgura farklı ürün çeşitlerimiz ile yurtiçi ve yurtdışında çeşitli pazarlarda yerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz.

     Afiyetle sağlığı tatmak için İpek Bulgur, doğru lezzet.

MEHMET ATA KASAP

İpek Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı