mardin-bulgur.png

Mardin Bulguru

İpek Bulgur, tüm üretimini Mezopotamya Ovası’nda yetişen durum buğdaylarından yapıyor.

mardin-bulguru.png

Mezopotamya Ova’sının toprağı, demir ve mineral bakımından zengin olduğu için başka topraklara kıyasla daha kaliteli ve protein oranı yüksek buğdaylara hayat veriyor.
Kuruluşundan bu yana geleneksel üretimi destekleyen İpek Bulgur; hiçbir aşamada katkı maddesi kullanmadan, geleneksel üretimde olduğu gibi buğdayı sadece su ile işleyerek bulgur üretiyor:

Binbir emekle buğday hasadı toplanır, temizlenir, kaynatılır, kurutulur, kabukları soyuldu. İşte hepsi bu kadar. Sofranıza gelene kadar korunan bir lezzet... Bulgurdan daha doğal ne olabilir ki? Çünkü onun doğallığı da iyiliği de toprağından... Mezopotamya Ovası'ndan!

Az yağış alan ovada üretilen buğdaylar tüm besleyici mineralleri kendi içinde saklıyor; böylece besin değerleri diğer topraklarda yetişen buğdaylara göre çok daha yüksek oluyor. Bu buğdaydan üretilen Mezopotamya Ovası'ndan hasat edilen bu bulgurun nişasta değeri düşük, protein değeri yüksek olduğundan sağlık için oldukça faydalı bir ürün olarak gösteriliyor.

Bu sayede sert durum buğdaylarının Mezopotamya Güneşi'nden aldığı altın rengi kaybolmuyor ve bulgura kendi rengini veriyor.

Durum Buğdayı Nedir?

Durum buğdayı, karbonhidrat miktarı düşük, protein kalitesi yüksek olan sert buğday türüdür. Bu sert yapısı ve yüksek protein içeriği onu buğday dışında özel amaçlarla kullanıma uygun hale getirmektedir. Diğer buğday türlerine göre daha iri tanelere sahiptir.

BULGURUN BESİN DEĞERİ

Besin Değeri
100 gramda
Kalori
350 kcal
Karbonhidrat
69.8 g
Yağ
1,5 g
Protein
11 g
Şeker
2.79 g
Kolesterol
0.0 mg
A Vitamini
0.0 IU
C Vitamini
0.0 mg
Potasyum
308.0 mg
Kalsiyum
35.9 mg
Demir
4.6 mg
ipek-besind-egeri.jpg