mardin-bulguru-2.jpg

Mardin Bulguru

İpek Bulgur, tüm üretimini Mezopotamya Ovası’nda yetişen durum buğdaylarından yapıyor.

mardin-bulgur.jpg

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Bulgur, kuru veya ıslak olarak temizlenmiş pişirilmiş, kurutulmuş, kabuğundan soyulmuş ve sınıflandırılmış buğday ürünü olarak tanımlanır ve genel olarak durum buğdayları (Triticum durum) kullanılarak elde edilir.

Mardin Bulgurunu diğer bulgurlardan ayıran temel özellik, kehribar sarısı (L* 67,5; a*5,1; b* 33,7) rengidir. Kehribar sarısı renk, bulgurda önemli bir kalite kriteri olarak sayılır.

Mardin Bulguru bu özelliğini yetiştiği kırmızı topraklardan ve buğdayın süt olum dönemindeki Mardin güneşinden alır.

Mardin ilinin iklimi, kara iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliğini gösterir. Yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer. Kar yağışlı gün sayısı 10 günü ve 0°C’nin altında gün sayısı 60 günü geçmez. Senenin 100 güne yakını 30°C’nin üstündedir. Senelik yağış ortalaması 713 mm’dir. Bu koşullar Mardin Bulguruna ayırt edici özelliğini verir.

Mardin Bulgurunda rutubet (m/m), en çok %11,9’dur.

Durum Buğdayı Nedir?

Durum buğdayı, karbonhidrat miktarı düşük, protein kalitesi yüksek olan sert buğday türüdür. Bu sert yapısı ve yüksek protein içeriği onu buğday dışında özel amaçlarla kullanıma uygun hale getirmektedir. Diğer buğday türlerine göre daha iri tanelere sahiptir.

BULGURUN BESİN DEĞERİ

Besin Değeri
100 gramda
Kalori
350 kcal
Karbonhidrat
69.8 g
Yağ
1,5 g
Protein
11 g
Şeker
2.79 g
Kolesterol
0.0 mg
A Vitamini
0.0 IU
C Vitamini
0.0 mg
Potasyum
308.0 mg
Kalsiyum
35.9 mg
Demir
4.6 mg
ipek-besind-egeri.jpg